הפיכה במצרים- האם הנדל”ן בארץ יושפע?

ברשותכם, נחזור לסוף שנות השמונים של המאה הקודמת הגוש הקומוניסטי מתפורר והפיכות עממיות גורמות למהפך ושינוי השלטון לדמוקרטיה במדינות רבות שהיו תחת משטר רודני-דיקטטורי נוקשה. מה היתה ההשפעה העקיפה על המשק בארץ והנדלן בפרט- מיליון עולים שהיו “תקועים” מאחורי מסך הברזל עלו בגלי עלייה המוניים והצעידו את המשק וענף הבניה קדימה. פתרונות דיור מהירים צצו בפריפריות כגון” אתרי חירום” וכד’.

מה הקשר לארועים אוותם אנו חווים היום אתם בוודאי שואלים?האמת שקשה לדעת מה שברור שאין במצרים ו במדינות ערב מסה של יהודים שעשויה למצוא מקלט בארץ כפי שהיה לפני כ-25 שנה עת הגוש הקומוניסטי התרסק.

home3

לדעתי, ההשפעות השליליות של המרד במצרים על הבורסה, על יציבות האזור ועל הרגשת המערביות ששוררת לכאורה במזרח התיכון עד לארועים אלו עשויה לגרום הפך העליות בכלכלה שחווינו בעבר. כלומר, ההרגשה שה”אדמה בוערת” במזרח התיכון והכלכלה בסכנת יציבות, עשויה להזכיר לרבים ששכחו שקיים “מזרח תיכון חדש” במובן הפחות נעים, ולהבריח מישראל משקיעים פוטנציאלים ומשקיעים שכבר מושקעים בנדל”ן. במקרה כזה אם יתרחש, יחל תהליך דומינו שיסחוף אחריו את כל שוק הנדל”ן על כל הסיגמנטים שבו- מגורים, מסחרי ומשרדים. יש לזכור שגם לבורסה השפעה על האווירה הכלכלית ומגמה שלילית בבורסה יכולה להוות זרז לירידות מחירים גם בנדל”ן המקומי.

מכל מקום לפני כל השקעה בנדל”ן מומלץ בפרט בימים סוערים אלו להתייעץ עם שמאי מקרקעין.

אין בכתבה זאת משום תחזית מכל סוג שהוא ו/או המלצה או המלצה להימנעות מהשקעות בבורסה ובנדל”ן , והכל הוא דעה אישית שלי ומי שמסתמך עושה זאת על אחריותו בלבד.

גד קרן

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

In Archive