תמ”א 38

בשנת 2005 ממשלת ישראל והרשויות האחראיות החליטו לתת עדיפות לאומית לחיזוק יסודות מבנים במקרה שרעידת אדמה תתרחש באזורנו ותגרום לקריסת מבנים רבים, האובדן על חיים ורכוש בקנה מידה קטסטרופלי. בשל הדיווחים הנוראיים האלה ממשלת ישראל שמה את תכניות בניין העיר תמ”א 38 לתוקף במאי 2005.

הסיבה לתחזיות נוראיות אלה והחשש מפני רעידת אדמה הרסנית מבוססות על מיקומה של ישראל שהוא אזור פעיל מבחינה סיסמולוגית הידוע בשם “הבקע הסורי-אפריקני”. רעידות אדמה אלה עלולות לסכן את יציבות המבנה ולגרום לקריסתו. במקרה כזה יש צורך לחזק את היסודות החלשים של מבנים ולאפשר מבנים חזקים שיעמדו בזעזועים הקשים.

התקן לבניית מבנים עמידים בפני רעידת אדמה החל בסוף 1978 ומטרתו הייתה שמירה על מצב סטטי ומניעת קריסת בניין במקרה של רעידת אדמה ושעלולה לגרום נזק רב לבניין, לכן, על פי תכנית הממשלה החדשה, הוחלט כי תכנית תמ”א 38 תיושם רק למבנים שנבנו לפני ינואר 1980.

בגלל העדיפות המיידית של תמ”א 38, ממשלת ישראל החליטה להעניק הטבות רבות לספקי התכנית. אשר באו לידי ביטוי במתן פטור ממס: במס על רווחי הון, מס מכירה, מס שבח ומע”מ, הרחבות, כגון: אפשרות להרחבת דירות קיימות ל- 25 מטר מרובע, מתן זכויות בנייה על הגג, כמו גם מתן זכויות בנייה נוספת במבנים שיוחזקו על פי דרישות מפורטות, באישור ובפיקוח מהנדסים מוסמכים המועסקים על ידי רשויות הערים והרשויות המקומיות למטרה זו.

עלות חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה היא גבוהה מאוד והיא כרוכה בין השאר, בהרבה בירוקרטיה והתמודדות עם אינסוף מסמכים, במסגרת תכנית תמ”א 38 הבעלים של הנכסים יהיו רשאים לחיזוק הבניין שלהם בלי צורך בתוכניות מפורטות ובכך לעודד אותם לשפץ ולחזק את המבנה מפני רעידות אדמה.

תמ”א 38/2 (שילוב בין בנייה מחדש ותכנית תמ”א 38)

תמ”א 38/2 הוא עסקה בין הבעלים של הדירות בבניין ישן והחברה המבצעת. בתכנית זו כל הבניין נהרס ונבנה מחדש. התושבים מקבלים דיור זמני במהלך הבנייה של הבניין החדש וחוזרים מאוחר יותר לדירה חדשה בבניין חדש, מודרני ומשודרג עם מפרטים טכניים רבים, ארכיטקטורה מודרנית, תשתיות מפותחות ואיכות סביבה מודרנית.

In Archive